Werma KombiSIGN 72 LED TwinLIGHT Stack Light – 24V AC/DC – Clear
$67.50 USD
LED TwinLIGHT element suitable for KombiSIGN 72 series
- The TwinLIGHT light element combines two light functions (continuous & pulse)
- For signal post series KombiSIGN 72 in ClassicLOOK or DesignLOOK.
- Please order required connection element separately.
Mechanical Data
| Height | 66 |
| Materials | PC |
| Diameter | 70 |
| Dome colour | Clear |
| Product weight | 78 |
| Protection Category | IP65 |
| Weight with Packaging | 90 |
| Working temperature minimum | -30ºC |
| Working temperature maximum | +60ºC |
Electrical Data
| Operating voltage | 24V |
| Rated operational current | 80 |
| Operating voltage type | AC / DC |
| Operating voltage frequency | 50Hz |
| Operating voltage tolerance | + / – 10% |
| Rated operational voltage | 24 VDC |
| Rated inrush current | 500mA |
| Protection class | Â Protection class 2 |
| Pollution degree | 3 |
Optical Data
Â
| Light source | LED |
| Light colour | White |
| Optical signal image | Blink; Permanent; TwinLight |
| Blink frequency | 1 Hz |
| Service life optical | 50.000 h maximum |








