Werma MC55 – RGY Cable – 24V DC
$79.81 USD
LED luminaire with small form factor and versatile applications
- Compact LED recessed luminaire with continuous light and 55 mm
- The tricolour version combines the most common colour combination red,
- Control is via a simple cable connection.
Mechanical Data
| Cable length | 1450 |
| Height | 71 |
| Materials | PC; PC/ABS |
| Diameter | 55 |
| Dome colour | Translucent |
| Housing colour | Black |
| Connection | Cable |
| Protection Category | IP65 |
| Tension relief | Pull-out protection |
| Type of fixing | Built-in mounting |
| Working temperature minimum | -20ºC |
| IK-Code (IEC 62262) | IK06 |
| Working temperature maximum | +50ºC |
| Weight with packaging | 125 |
| Product weight | 104 |
Electrical Data
| Operating voltage | 24V |
| Rated operational current | 45 |
| Operating voltage type | DC |
| Operating voltage tolerance | + / – 10% |
| Rated operational voltage | 24 VDC |
| Rated inrush current | <150mA |
| Protection class | Â Protection class 2 |
| Overvoltage category | I |
| Pollution degree | 3; In the connection area: 2 |
| Insulation voltage | Ui = 50V / Uimp = 330V |
Optical Data
| Light source | LED |
| Light colour | MC 3 colours |
| Optical signal image | Permanent |
| Service life optical | 50.000 h minimum |








