Werma KombiSIGN 71 LED Permanent Stack Light – 24V AC/DC – Yellow
$66.00 USD
LED permanent light element from the KombiSIGN 71 series
– The use of LEDs enables a service life of up to 50,000 hours.
– Four LEDs produce a very bright point of light.
– Unambiguous signalling even in unfavourable lighting conditions.
Mechanical Data
| Height | 66 |
| Materials | PC |
| Diameter | 70 |
| Dome colour | Yellow |
| Product weight | 58 |
| Protection Category | IP65 |
| Weight with Packaging | 73 |
| Working temperature minimum | -20ºC |
| Working temperature maximum | +50ºC |
Electrical Data
| Operating voltage | 24V |
| Rated operational current | 30 |
| Operating voltage type | AC / DC |
| Operating voltage frequency | 50Hz |
| Operating voltage tolerance | + / – 10% |
| Rated operational voltage | 24 VDC |
| Rated inrush current | 100mA |
| Protection class | Â Protection class 2 |
| Pollution degree | 3 |
Optical Data
| Light source | LED |
| Light colour | Yellow |
| Optical signal image | Permanent |
| Service life optical | 50.000 h minimum |








