Werma Midi Sounder 12 – 24V AC/DC – Grey
$98.00 USD
Medium-sized multi-tone sounder from the EvoSIGNAL series.
For applications with limited space.
Please order matching mounting adapter separately.
Mechanical Data
| Height | 78 |
| Materials | PC; PC / ABS |
| Diameter | 85 |
| Materials | PC / ABS |
| Housing colour | Grey |
| Connection | Push-in terminal |
| Protection Category | IP66 |
| Cross-sectional area minimum | 0.25mm² / 24AWG |
| Cross-sectional area maximum | 1.50mm² / 16AWG |
| Type of fixing | Adapter required |
| Working temperature minimum | -30ºC |
| Working temperature maximum | +60ºC |
| Weight with packaging | 178 |
| Product weight | 140 |
Electrical Data
| Operating voltage | 12V; 24V |
| Rated operational current | 135 |
| Operating voltage type | AC / DC |
| Operating voltage frequency | 50Hz |
| Operating voltage tolerance | + / – 10% |
| Rated operational voltage | 12 VDC |
| Rated inrush curent | 2.5A |
| Protection class | Protection class 2 |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree | 3 |








