Werma MC55 – UL Beacon – 24V RGY M12
$79.32 USD
LED luminaire with versatile applications
- Compact LED recessed luminaire with continuous light and 55 mm
- The tricolour version combines the most common colour combination red,
- Control is via a pre-assembled M12 connector.
- High safety due to UL approval and IP69k
Mechanical Data
| Height | 82 |
| Materials | PC |
| Diameter | 55 |
| Dome colour | Translucent |
| Housing colour | Black |
| Connection | M12 plug 5-pole |
| Protection Category | IP65; IP69K |
| Type of fixing | Built-in mounting |
| Working temperature minimum | -20ºC |
| IK-Code (IEC 62262) | IK06 |
| Working temperature maximum | +50ºC |
| Weight with packaging | 88 |
| Product weight | 66 |
Electrical Data
| Operating voltage | 24V |
| Rated operational current | 42.00 mA |
| Operating voltage type | DC |
| Operating voltage tolerance | + / – 10% |
| Rated operational voltage | 24 VDC |
| Rated inrush current | 42 mA |
| Protection class | Protection class 2 |
| Overvoltage category | I |
| Pollution degree | 3; In the connection area: 2 |
| Insulation voltage | Ui = 50V / Uimp = 330V |
Optical Data
| Light source | LED |
| Light colour | MC 3 colours |
| Optical signal image | Permanent |
| Service life optical | 50.000 h minimum |







