Werma KombiSIGN 71 Terminal Element – Screwable Connector – RM
$36.00 USD
The right solution for every type of mounting, also by means of accessories
- Bayonet lock enables easy mounting and dismounting
Mechanical Data
| Height | 43 |
| Materials | PA-GF; PC |
| Diameter | 70 |
| Housing colour | Black |
| Connection | Screw terminals |
| Product weight | 88 |
| Protection Category | IP65 |
| Cross-Sectional area minimum | 0.25mm² / 24AWG |
| Cross-Sectional area maximum | 1.50mm² / 16AWG |
| Cable entry | Through hole |
| Cable entry maximum | d = 11mm |
| Weight with packaging | 106 |
| Type of fixing | Tube mounting |
| Working temperature minimum | -20ºC |
| Working temperature maximum | +50ºC |
Electrical Data
| Operating voltage | 12-230V |
| Operating voltage type | AC / DC |
| Protection class | Protection class 2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree | 3 |
| Isolation voltage | Ui = 250V / Uimp = 2500V |









