Werma KombiSIGN 71 Buzzer Element (Continuous / Pulse) – 24V AC/ DC – Black
$66.00 USD
Buzzer element from the KombiSIGN 71 series
- Selectable between continuous tone and pulsating tone.
Mechanical Data
| Height | 72 |
| Materials | PC |
| Diameter | 70 |
| Dome colour | Black |
| Product weight | 73 |
| Protection Category | IP65 |
| Weight with Packaging | 87 |
| Working temperature minimum | -20ºC |
| Working temperature maximum | +50ºC |
Electrical Data
| Operating voltage | 24V |
| Rated operational current | 11.00 mA |
| Operating voltage type | AC / DC |
| Operating voltage frequency | 50Hz |
| Operating voltage tolerance | + / – 10% |
| Rated operational voltage | 24 VDC |
| Rated inrush current | 100mA |
| Protection class | Â Protection class 2 |
| Pollution degree | 3 |
Audible Data
| Volume (max) at 1m distance | 85.0 dB (A) |
| Acoustic signal image | Continuous tone; Pulse tone |
| Audio frequency | 3500 |
| Acoustic service life | 5.000 h minimum |








