Werma eSIGN – 15 Segments, w/ Siren – Black
$512.00 USD
An electronically modular signal tower that sets new standards in terms of visibility, individuality and efficiency.
- Fulfills Air Cleanliness Class 2 for Cleanroom applications in
- Full-surface signalling with clear and unmistakeable light effects for
- Versatile customisation options with different modes and light
- UL Type 4X ensures resistance to UV radiation and environmental
- Classic signal tower indication in individual tiers.
- Autoscale mode for full-surface signalling and optimum visibility.
- Variable filling level indication from 0 to 100 %.
- Individual triggering to suit your requirements.
Mechanical Data
| Height | 372 |
| Materials | PC |
| Diameter | 72 |
| Dome colour | Translucent |
| Housing colour | Black |
| Connection | M12 plug 8-pole |
| Product weight | 792 |
| Protection Category | IP66; IP69K |
| Weight with Packaging | 849 |
| Type of fixing | Base mounting; Tube mounting |
| Working temperature minimum | -30ºC |
| IK-Code (IEC 62262) | IK08 |
| Working temperature maximum | +60ºC |
Electrical Data
| Operating voltage | 24V |
| Rated operational current | 620 |
| Operating voltage type | DC |
| Operating voltage tolerance | + / – 10% |
| Rated operational voltage | 24 VDC |
| Rated inrush current | 800mA |
| Protection class | Â Protection class 3 |
| Overvoltage category | I |
| Pollution degree | 3 |
| Request to external PSU | SELV / PELV |
| Insulation voltage | Ui = 50V / Uimp = 330V |
| Connectivity | Digital entrance; USB |
Optical Data
| Light source | LED |
| Light colour | MC & gt; 1,000,000 Farben/td> |
| Optical signal image | Blink; Double flash; Flash; Permanent; Revolving; Triple flash |
| Blink frequency | Configurable |
| Service life optical | 50.000 h maximum |








