Werma RST 56 – Green / Yellow / Red – 24V
$173.20 USD
Pre-configured signal tower with modern design and ideal visibility.
- Homogeneous illumination and ideal visibility of the illuminated
- The IP66/IP69K protection rating enables use in a wide variety of
- 3-tier signal tower in green/yellow/red.
- Base/tube mounting variant with cable connection.
Mechanical Data
| Height | 196 |
| Materials | ABS; PC; PC/ABS |
| Diameter | 57 |
| Dome colour | White |
| Housing colour | Black |
| Connection | Spring-type terminal |
| Product weight | 240.400 |
| Protection Category | IP66; IP69K |
| Cross-sectional area minimum | 0.14mm² / 26AWG |
| Cross-sectional area maximum | 1.50mm² / 16AWG |
| Cable entry | Through hole |
| Cable entry maximum | d = 9mm |
| Weight with Packaging | 277.400 |
| Type of fixing | Base mounting |
| Working temperature minimum | -40ºC |
| IK-Code (IEC 62262) | IK05 |
| Working temperature maximum | +50ºC |
| Stipping length | 7 |
Electrical Data
| Operating voltage | 24V |
| Rated operational current | 125 |
| Operating voltage type | DC |
| Operating voltage tolerance | + / – 10% |
| Rated operational voltage | 24 VDC |
| Rated inrush current | 200mA |
| Protection class | Â Protection class 3 |
| Pollution degree | 3 |
Optical Data
| Light source | LED |
| Light colour | Green; Red; Yellow |
| Optical signal image | Permanent |
| Service life optical | 50.000 h maximum |








